İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler önerilerimizi bu sayfada paylaşacağız;

Kıyıköy

Trakya’ya uzanıyoruz ve muhteşem bir sahil kasabasına gidiyoruz. Doğal güzellikleriyle öne çıkan, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy, İstanbul’a yalnızca iki saat uzaklıkta. Trakya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan sahil beldelerinin başında gelen Kıyıköy, yalnızca deniz tatilcilerini değil; doğal zenginlikleriyle doğa meraklılarının da ilgi odağı oluyor. Istıranca ormanlarında yapacağınız bir yürüyüş, Kazan ve Pabuç dereleri etrafında atacağınız kamp eşsiz anlar yaşamanıza sebep olacak. Dağcılar, doğa yürüyüşü severler bölgedeki doğa parklarında şehre iki saat mesafede doğada olmanın tadını çıkarabilirler.

Bölgede en çok ilgi çeken tarihi yapı ise Kapadokya’daki kaya kiliselerini andıran Aya Nikola Manastırı. Yine Bizans Dönemi’ne ait kale de kahverengi tabela takip etmeyi sevenler için birebir. Deniz tatilcileri için biçilmiş kafta olan Kıyıköy’de, Selvez Koyu, Kaz Limanı ve Liman Plajı gibi hepsine ayrı ayrı şans verebileceğiniz koylar bulunuyor.

Kıyıköy, popüler bir rota haline gelmeden önce, kalmak için yer bulmak bir mesele iken, bugün hem yöre halkı pansiyon işletmeye hem bölgede tesisler oluşmaya başladı. Popüler olduğu günden bu yana değişmeyen ise, yöre halkının içten ve samimi yaklaşımı, denizin, doğanın güzelliği ve yeme içmenin ucuzluğu oldu.

Poyrazköy-Garipçe

Anadolu Kavağı ile Anadolu Feneri ortasında arada kalan, bu güzel durak durak; yılların değiştiremediği bir balıkçı köyü. Boğaz’dan Karadeniz’e çıkışta en güzel manzaraya sahip olan Garipçe, uzun yıllar askeri bölge olarak değerlendirildiğinden, dokusunu bozulmadan korumuş yerlerden.Sahil şeridi, yeşilliği ve manzarası ile sizi dinlendirecek; restoranlarındaki lezzetleri ise bağımlılık yaratacak. Coğrafi olarak Karadeniz ve Marmara’nın kesiştiği son nokta olmasıysa, etrafınızdakilere anlatıp puan toplayacağınız türden enteresan bir bilgi.. 3. köprünün trafik telaşesini, tepedeki çaycıda çayınızı yudumlarken izlemeyi de ihmal etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir