Kartal Kentsel Dönüşüm Rehberi

Kartal Kentsel Dönüşüm Rehberi

2016
Temmuz 24

Şubat 2015

Zaha Hadid’in çizdiği kentsel dönüşüm projesinin planları İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Daha önce CHP ve Mimarlar Odası’nın karşı çıkması nedeniyle 4 kez mahkeme tarafından iptal edilen planlara bu kez CHP de ‘evet’ dedi. Bölgenin plansız kalması üzerine Kartal Belediyesi tarafından söz konusu alan için yeni imar planları hazırlandı. Yeni planlarda 550 hektarlık alan bazı kamu arazilerin özelleştirme kapsamına alınması nedeniyle 303 hektara indirildi. 16 Ocak 2015’te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen 1/5000 ölçekli Kartal Nazım İmar Planı, oy birliği ile karara bağlandı.

Temmuz 24

Şubat 2013

İstanbul 2. İdare Mahkemesi “Zaha Hadid” planını tekrar iptal etti. “Zaha Hadid” planları bu kararla beşinci kez durdurulmuş oldu.

Temmuz 24

Kasım 2012

Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içinde bulunan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ait olan arsalar için Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi yapıldı. En yüksek teklifi 1.3 milyar lira ile Ağaoğlu Grubu’na bağlı Eltes ve Dap Yapı ortaklığı verdi.

Temmuz 24

Ağustos 2012

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar için ”Deprem Dönüşüm Müdürlüğü” kurduklarını söyledi.

Temmuz 24

Temmuz 2011

İBB Belediye Meclis üyesi ve Kartal Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Doğan tarafından yargıya taşınan projeye İstanbul 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Temmuz 24

Şubat 2010

Zaha Hadid’in projesi henüz uygulanmasa bile bölgedeki fiyatlar artmaya ve konut projeleri gerçekleşmeye devam ediyordu.

Temmuz 24

Nisan 2008

Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde (ECOSOC) projeyi tanıttı.

Temmuz 24

Şubat 2008

Kartal Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi İbrahim Doğan “Kartal halkı, Kartal’a yabancılaştırılacak.” diyerek projenin iptal edilmesi için dava açtı. *
İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Kartal Projesi’ni yürüten Zaha Hadid bir araya gelerek projenin 1/5000 ölçekli planlarını ve görsellerini kamuoyuyla paylaştılar.

Temmuz 24

Nisan 2006

Yarışmaya davet edilen üç mimardan biri olan Zaha Hadid’in hazırladığı proje kazandı.

Temmuz 24

Mart 2006

Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar Kartal’da 550 hektarlık alan üzerinde oteller, sosyal alanlar, alışveriş merkezleri ve 1000 yat kapasiteli bir liman yapılacağını söyledi. Yabancı 10 mimarlık şirketinin proje önerisi çizdiği ve bunlar arasından bir seçim yapılacağını belirten Dağlar, proje çizenler arasında İngiliz Veliaht Prensi Charles’ın danışmanlığını yapan Mimar John Thompson’ın da bulunduğunu söyledi. *
İMP tarafından Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması adı altında uluslararası davetli yarışma açıldı. Yarışmaya Zaha Hadid, Massimiliano Fuksas ve Kisho Kurokawa katılıyordu.