Ülkemizde kentsel dönüşüm kapsamında tüm 6.5 milyon binanın yenilenmesini öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, bakanlık ve belediyelerin de katkılarıyla çalışmalar, 6306 Sayılı Kanun kapsamında kapsamında yürütülmekte.

2018 yılında kimler, ne kadar kira yardımı alacak?

Binanız riskli bölgelerde ise ya da bölge dışında kalsa dahi hasarlı olarak belirlendiyse, kentsel dönüşüme dahil edilebilir. Bina yenilenme sürecinde kat malikleri, devletin yaptığı kira yardımından ya da kredi desteğinden yalnızca birini seçerek faydalanabilir. Binanızın yenilenme sürecinde, devletin yaptığı kira yardımından faydalanmak isterseniz, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kira yardımı 2018’de 860 liradan 960 liraya yükseltildi. 18 ay boyunca devam eden geri ödemesiz kira yardımı için il müdürlüklerine başvurmanız yeterlidir. Kredi yardımını tercih ederseniz alabileceğiniz en yüksek miktar 100 bin TL olup blokeli hesapta tutulur.

Devlet, 2018 için ne kadar kira yardımı belirledi?

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kira yardımı 2018’de 860 liradan 960 liraya yükseltildi. 2017’te 850 TL olan kira yardımı, 2015 yılında 735 TL idi. Kiracıların defaten alacağı miktar ise Ankara, İstanbul, İzmir’de bir kez olmak şartıyla bin 920 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise yine bir kez olmak üzere 4 bin 800 lira aktarılacak.

Başvurular

Uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda, riskli yapı tespit raporu ve tapu belgeniz ile birlikte Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne; uygulama alanında riskli alan veya rezerv alanı belirlenmesine ilişkin karar içinse ilgili kuruma yapılır.

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından yapılan kira yardımları:

  • İlk adımda, uygulama alanında kira yardımı talebi, uygulamayı yapan idare veya TOKİ’ce uygun görülür.
  • Bunun ardından onaylanmak üzere bakanlığa gönderilir.
  • Karar çıktıktan sonra ödeme, idare veya TOKİ’nin hesabına yapılır.
  • Uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda ise kira yardımı talebi il müdürlüklerince uygun görülür ve bakanlıkça onaylanır, doğrudan riskli yapı maliklerinin hesap numaralarına yapılır.

Kiralık Daireler için Kira Yardımı

1 Ocak 2015’ten bu yana geçerli olan kira yardımı uygulamasına göre; kat malikleri yalnızca ikamet ettikleri bağımsız bölüm için kira yardımı alabilmektedir. Öncesinde uygulama, maliklerin sahip oldukları beş bağımsız bölüm için ayrı ayrı kira yardımı almaları esasına dayanıyordu. Yeni uygulamada göre artık ödeme için, riskli yapıda ikamet koşulu aranıyor. Malik, kiracı ve sınırlı aynı hak sahiplerinden sadece yapıda ikame etme şartını sağlayanlar, yardımı almaya hak kazanacaklar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir