Işık, bir yapıya anlam katan, ortamı biçimlendirmek için ya da vurgulamak istediklerinizi ortaya çıkarmak, saklamak istedikleriniziyse kamufle etme fırsatı veren doğal ya da yapay türlerinden yararlanabileceğiniz bir kaynaktır. Yaratmak istediğiniz atmosfere göre, ışık kaynağının konumunu, yoğunluğu ve rengini belirleyebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz alanlar için tepe aydınlatmalar yerine, spot ya da ayaklı aydınlatmaları kullanabilirsiniz.
Günümüzde ışık, yalnızca mekan aydınlatmanın ötesinde, ruh halinize eşlik eden, kısılıp açılabilen, bölgeselleştirilebilen uygulamalarla evlerimizde bize eşlik ediyor. Konut, ofis, sosyal alanlarda, kullanıcıların talepleri ve ihtiyaçları aydınlatma tasarımının çeşitlenmesi ve teknolojik olarak gelişmesine imkan sağlıyor.

  • Yapıların iç ve dış alanlarının iyi biçimde aydınlatılması, onun siz ve misafirleriniz için daha çekici hale gelmesini sağlayacaktır.
  • Aydınlatma mekana ışık yayarken, estetik de katabilmeli. Mekana artı değer katan, yaşam alanının kimliğiyle uyuşan aydınlatma tasarımı da bir obje gibi ele almalısınız.
  • Toplantı salonlarında ise şiddeti ayarlanabilen gizli aydınlatmaları led teknolojisinde seçerseniz kullanım kolaylığı yakalayabilirsiniz.
  • Ev, ofis ve toplantı odalarında günün her saatinde farklı ışık ihtiyacınız olacağını düşünerek hem tasarruflu hem keyifli kullanım imkanı sunan dimmerli elektrik anahtaları kullanabilirsiniz.
  • Duvar, tavan ve mobilyalar arasına gizleyerek kullanacağınız direkt ışık; istediğiniz dramatik etkiyi yaratabilir.
  • Ofisinizdeki mekanlar için, gün ışığından en fazla yararlanabileceğiniz, doğal gün ışığı ya da doğala en yakın, homojen dağıtılmuş armatür tasarımlarına yönelebilirsiniz. Böylece hem gün ışığını kullanmış hem de enerji tasarruflu aydınlatma kullanmış olursunuz.

İç ve dış mekandaki bitkilerinizi aydınlatmak istiyorsanız, ışık kaynaklarının konumunu bir plan dahilinde belirlemelisiniz. Yine tablo ve kıymetli sanat eserlerinin aydınlatması bir planlama gerektimektedir.
Evinizin dekorasyonundan sıkıldığınızda, çözüm mobilyaları yenilemek kadar pahalı olmak zorunda değil; aydınlatma tasarımlarınızda yapacağınız yenilikler ile mekan algısını tamamen değiştirebilirsiniz.
Banyolarda rutubet ve nemden etkilenmemesi için kapaklı tavan aydınlatmalarını ve son dönemde popüler hale gelen aydınlatmalı aynaları tercih edebilirsiniz.
Mekanı ferahlatmak ve tavanı yükseltmek için tavana yakın aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.
Dar metrekarelerde yaşıyorsanız, mekanı küçük ve kasvetli gösteren sarkıt aydınlatmalardan kaçınmalısınız.
Gözlerinizi yormamak için, mekanı dengeli bir biçimde aydınlatmalısınız.
Günümüzde fabrikalardan, hastanelere, karayollarına kadar yaygınlaşan led teknolojisinin avantaj ve kullanım kolaylıklarından evinizde de faydalanmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir