Taşınmak herkesin korkulu rüyasıdır ancak iyi bir planlama ve ön çalışma ile sorunsuz bir taşınma deneyimi mümkün. Dünya genelinde ilk 50’ye giren stres çeşitlerinden biri olan, taşınmak eylemi aynı zamanda son derece de yorucu olabiliyor. Tüm yaşantınızı kutulara doldurup, kiralık dairenize ya da satın aldığınız evinize geçirmek heyecan verici olsa da kolay değil! Taşınırken, işinizi kolaylaştıracak, en pratik tüyoları sizin için aşağıda derledik:

Taşınırken Ev Toplamanın Püf Noktaları

 • Taşınmak için en doğru zaman okulların kapandığı yaz dönemidir
 • Yeni evinize götürmek istediğiniz eşyalar üzerinde gerçekten düşünün ve bu listeyi iyi belirleyin. Böylece, size hem nakit hem vakit kaybettirecek bir ekstra yük taşıma işinden de kurtulun. Gözden çıkardığınız eşyalarınızı; internet satış sitelerinde satabilir ya da ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz. Hangisini yaparsanız yapın hafiflemiş ve kazanmış olacaksınız.
 • Buzdolabı ve dondurucudaki ürünlerinizi ya tüketerek stoklarınızı eritin ya da komşularınız, aileniz vb. kimselerden sizin için ürünlerinizi saklamanızı isteyin. Böylece, boşalan buzdolabı ve dondurucunuzu temizleyip havalandırarak taşıma fırsatı bulun.
 • Dergi, gazete gibi aboneliklerinizin adres bilgilerini güncelleyin. Fatura gönderimleri için bankanızı yeni adresinize dair bilgilendirin. Oturmakta olduğunuz evinizin doğalgaz, elektrik, televizyon ve internet gibi aboneliklerinizi iptal ederek, yeni abonelikler için başvurularınızı tamamlayın. Bu başvuruların çoğunun artık online olarak yapılabildiğini unutmayın.
 • Nakliye firmasına ise taşınma günü öncesinde açık adres ve tarif bilgilerini paylaşarak, şoför ile telefon bilgilerinizi paylaşın.

Taşınma hazırlığı nasıl yapılır?

 • Nakliye firmaları arasındaki seçiminizi, evden eve taşınma ya da şehirden şehire taşınma konusundaki uzmanlıklarına göre değerlendirebilirsiniz. Bilindik, güvenilir firmaları seçmek için; internet üzerinde ve birincil çevrenizdeki iyi deneyimleri değerlendirebilirsiniz.
 • Eşyalarınızın sağ salim yeni eve aktarılmasını sağlayacak en önemli konu budur. Eğer eşyalarınızı siz paketleyecekseniz, hasar gördüklerinde tek sorumlu siz olacaksınız. Bu sorumluluğu üzerinizden atmak ve işi uzmanına bırakmak isterseniz, nakliye firmaları arasında bir değerlendirme yapıp sizin için en uygun olanını seçmelisiniz.
 • Kolileri kendiniz yapmayı tercih ederseniz, önce mutfak kolilerini ve kırılacakları aradan çıkarmaya bakın.
 • Kolileri sonuna kadar doldurup full performans almak yerine, bir insanın yüklenebileceği kadar dolu olmasına, kolay taşınabilir olmasına önem verin.

Taşınmak için ev nasıl toplanır?

 • Kolilerin görünür, üst-yan bölümlerine koli içeriklerini yazmanız; taşındıktan sonra işinizi epeyce kolaylaştıran düşünceli bir harekettir. Böylece, hangi koli hangi odaya ait olduğu bilgisine sahip olarak, evin içinde kolileri ordan oraya sürükleyerek ait olduğu yeri arama sıkıntısından kurtulmuş olursunuz.
 • Taşınma sırasında önemli evrak ve eşyaları kesinlikle kendinizin içinde olduğu araçla ve sizin elinizde bulunan bir çanta/dosya içinde taşıyın. Kiralık banka kasası da yine güvenli bir alternatif olarak çözüm olabilir.

Taşındığınız eve kolay nasıl yerleşirsiniz?

 • Yeni dairenizde tadilat işleri varsa, bu işleri taşınma öncesinde çözmenizde fayda vardır. Zira boş evde tadilat ve tamirat hem daha hızlı hem etrafı çok dağıtmadan çözülüverir.
 • Evin parke bölümlerinin çizilme ve aşınmadan korumak ayrıca nispeten daha az kirlenmesini sağlamak için, bütün eve, yapı marketlerde bulabileceğiniz büyük metrekareli naylon örtü yapıştırın.
 • Her koliyi, üzerindeki etikette belirtilen odaya istifleyin. Kolileri açmaya en dolu odadan başlayın ki koliler boşaldıkça yerden kazanın. Eksik ve zaiyat kontrolünü mutlaka yapın, bunun için koliler boşaldıkça, çıkan eşyalar ile yerli yerinde olanları eşleştirmeniz yeterli. Eğer montaj gerektiren eşyalar, nakiye firması tarafından montajlandıysa, mutlaka sağlamlığını kontrol edin, gerek varsa yineletin.

Güle güle oturun..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir