Stüdyo Daire mi Almalı, Dükkan mı?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alırken durup düşünmelisiniz: “Evladiyelik bir yatırım için konut mu dükkan mı almalıyım?” Çünkü, başlı başına bir ticarethane olan dükkan, günümüzde de hala karlı bir yatırım aracı. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız, genel eğilimin dükkandan yana olduğunun da farkındasınızdır. Siyasal iktidar ya da arz-talep dengesine direnebilen yatırım şeklinin, gayrimenkulde dükkandan yana olduğu söylenebilir. Aslına bakarsanız, haklılık payı olan bu eğilimin, rakamsal olarak ifade edilmesi de mümkün. Kira çarpanı (Gayrimenkulü satın almak için ödediğiniz miktar ile brüt aylık kira gelirini birbirine oranladığınızda elde edilen sayı, o gayrimenkulün aylık kira çarpanıdır.) değerlerine baktığınızda, konut ve dükkan arasında kendi amorti etme süresi; evlerde 15-20 yıl iken; dükkanların 10-12 yılda kendini amorti ettiği görülüyor.

Son yıllarda yükselen 1+1 ve stüdyo daireler ile yatırımcılar toplu konut projelerinde de hızla kiralanan evler ile yatırımlarının karşılığını alıyorlar. Yine toplu konut projelerinde yaratılan sosyal alanlar ve alışveriş caddeleri ile buradaki dükkanlar da önemli yatırım araçları haline geldi. Zira henüz gelişmekte olan bir bölgede bile olsa, site projelerine ilgi gösteren kişilerin yaşam şekli, demografik özellikleri ve sosyo ekonomik yapıları, dükkanların satış potansiyellerinin yüksek olmasını mümkün kılıyor ve cazip hale getiriyor.

İşyeri ve Dükkan Satın Almanın Avantajları:

 

Bu durumda, elinizdeki parayı neye yatırmanız gerektiğine karar vermek için, öncelikle bir taşınmazın kira çarpanına bakmalısınız. Konut ya da dükkan arasındaki farka göre, beklentilerinizi dengeleyebilir; karar verme aşamasında da çok daha objektif verilerden faydalanmış olursunuz. Kira çarpanı; il, ilçe, semt, mahalle ve caddeye göre değiştiği için konut ya da dükkanın bulunduğu mevkiden, sosyal olarak gelişmişlik derecesine kadar herşeyin etkileyeceği bu değerde; anlamlı kabul edilen alt sınır, kira çarpanının 150 ayın altında olması. Bu değerin altındaki gayrimenkullere yönelerek, ödediğiniz parayı 10 yılın altında amorti etmeyi bekleyebilirsiniz.

İşyeri ve dükkanın, konuta göre avantajları; daha kısa sürede üstelik yüksek fiyata kiralanabilmesi ve bakım-onarım masraflarının bir eve oranla daha az olması olarak sayabiliriz. Ancak uzun vadede, hangisinin daha iyi bir yatırım aracı olduğunu sorguladığınızda, orta ve uzun vadeli planlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Uzun vadede hem güvenli hem yüksek karlı bir yatırım için bir yaşam kompleksi içinde kiracı getirili bir dükkan kesinlikle sizin kaleminizdir. Ancak, küçük ölçekli yatırımcı için, lokasyon ve getirisinden emin olamadığı bir bölgede, bu tür bir yatırım çok anlamlı olmayabilir. Siyasi istikrar, ekonomik değişikliklerden zararda çıkma ihtimali olan bir yatırımdan uzak durmanızı tavsiye edebiliriz. Bu durumda uzun vadede dükkan ve iş yerindense, daire satın alarak konut üzerinden yatırıma yönelmekte fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir